Ostatnio na blogu

Jak ułożyć i przykleić panele szklane?

Napisał: Urboart Urboart Kategoria: Kuchenne panele szklane Dnia:
Jak ułożyć i przykleić panele szklane?

W ostatnich latach popularne stało się zastępowanie płytek ceramicznych panelami szklanymi. Trend można zauważyć zwłaszcza na ścianach domowych kuchni.

Szkło sprawia, że pomieszczenie zyskuje bardziej elegancki styl, a przy tym sprawia wrażenie bardziej przestronnego i uporządkowanego. Poprawny montaż paneli szklanych wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy. W jaki sposób precyzyjnie ułożyć i przykleić panele szklane? Poniżej znajduje się kilka praktycznych wskazówek.

NIEBIESKA FALA - hartowany panel szklany

Przygotowanie podłoża

Bez względu na to, czy panele szklane mają zostać zamontowane w świeżo zakupionym mieszkaniu, czy też w takim, które przechodzi generalny remont, należy odpowiednio oczyścić ściany. W przypadku wcześniej użytkowanego mieszkania, należy je odtłuścić, natomiast w nowym - odpylić. Następnie należy odczekać aż wszystko wyschnie, tak by klej miał szansę stabilnie przywrzeć do podłoża. Jeśli na ścianach w starym mieszkaniu zamontowane są np. płytki ceramiczne, nie ma potrzeby ich zrywać. Można bez problemu przykleić na nie panele szklane. Wyjątkiem w tej sytuacji jest farba, która może się łuszczyć i “odłazić”.

Montaż paneli szklanych

Ogólne wytyczne

Przyklejanie paneli szklanych do ściany to najprostszy, a do tego trwały sposób montażu. Jedną z korzyści wynikających z zastosowania tej metody jest to, że nie ma ryzyka powstawania szczelin pomiędzy panelami a ścianą. Najbardziej odpowiednie do przyklejania są panele o grubości nie mniejszej niż 4 mm. Szczególną uwagę należy zwrócić na montaż w okolicach kuchenki. Jest to obszar szczególnie narażony na nagrzewanie, a wysokie temperatury mogą być niekorzystne dla zwykłego szkła. W tej sytuacji lepiej jest wybrać szkło hartowane, które wyróżnia się wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Dodatkowo, panele szklane są nieprzezierne, więc w przypadku jasnego szkła nie trzeba się martwić tym, że klej czy miejsca łączeń będą widoczne z zewnątrz.

ABSTRAKCJA Z FIOLETEM - hartowany panel szklany

 

Jaki klej do paneli szklanych? Jak poprawnie przykleić panele?

Do przyklejania paneli szklanych należy stosować kleje bezrozpuszczalnikowe, które przeznaczone są do szkła i luster. Przydatne będą także krzyżyki glazurnicze o grubości 2-3 mm. Klej musi mieć też dostęp do powietrza, bo to właśnie ono powoduje utwardzanie kleju. Panele szklane należy równomiernie docisnąć do powierzchni ściany, a następnie do momentu wyschnięcia kleju (około 48 godzin) panel powinien być podpierany deseczkami i zabezpieczony taśmami malarskimi (najlepiej niebieskimi, ponieważ są mocniejsze).

 

Przykręcanie paneli szklanych

Alternatywnym sposobem montażu paneli szklanych jest ich przykręcanie. Minusem tej metody jest jednak to, że za pomocą śrub montuje się tylko i wyłącznie panele przezroczyste. Przykręcanie paneli szklanych za pomocą śrub stwarza możliwość zamontowania paneli w odległości od 1,5 do 7 cm od ściany. Z jednej strony jest to sporą wadą, gdyż za panelem zbiera się brud oraz mogą pojawić się problemy z montażem gniazdek elektrycznych. Z drugiej strony, dzięki takiej odległości można za szkłem ukryć np. rury czy oświetlenie. Szkło przykręcane do ściany jest tak samo trwałe i bezpieczne jak panele przyklejane. Dodatkowo, nie odpadnie w wyniku uszkodzenia. Nawet jeśli pęknie, zrobi się na nim jedynie tzw. pajączek, ale szklana tafla pozostanie w całości.

Gdzie kupić panele szklane?

Jeśli szukasz sprawdzonego miejsca, w którym można kupić wysokiej jakości panele szklane, a przy tym liczyć na korzystną cenę, zapoznaj się z ofertą sklepu internetowego urboart.pl. Znajdziesz tu zarówno panele szklane gotowe, jak i na wymiar. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących wyboru najlepszych paneli czy też odnoszących się do samego montażu, w każdej chwili możesz zwrócić się po poradę do doświadczonych i życzliwych pracowników sklepu.

Komentarze

Napisz swój komentarz

Instagram